تعریف کدینگ حسابداری در سپیدار

شماره: فصل هفتم - قسمت چهارم
مدرس: بهنام رجبی
زمان: 24 دقیقه
view

دسته بندی: آموزش حسابداری

برای حمایت از ما ویدئو ها را در یوتیوب تماشا کنید

arrow-blue-down

همه چیز درباره کدینگ حسابداری در سپیدار

با عرض سلام به همراهان عزیز سایت حساب تیوب، در قسمت چهارم از فصل هفتم آموزش حسابداری مقدماتی قرار داریم و در این جلسه می خواهیم به موضوع تعریف کدینگ حسابداری در سپیدار بپردازیم.

نحوه تعریف کدینگ حسابداری به صورت اتوماتیک در نرم افزار سپیدار

برای تعریف کدینگ حسابداری وارد قسمت حسابداری و بخش درختواره حساب ها می شویم.

تعریف کدینگ حسابداری در نرم افزار سپیدار

نرم افزار سپیدار در حالت عادی به صورت خام می باشد و کدینگی در آن تعریف نشده است. برای تعریف کدینگ می توانیم از کدینگ آماده نرم افزار سپیدار استفاده کنیم یا کدینگ را به صورت دستی تعریف کنیم. برای استفاده از کدینگ پیش فرض سپیدار روی گوی مشخص شده در تصویر زیر کلیک می کنیم.

کدینگ اتومات در نرم افزار سپیدار

گزینه ی درج حساب های پیش فرض سپیدار را می زنیم و با توجه به زمینه فعالیت مد نظر خود یکی از کدینگ های شرکت بازرگانی، خدماتی، تولیدی و پیمانکاری را انتخاب میکنیم.

نحوه تعریف کدینگ حسابداری در نرم افزار سپیدار

برای مثال کدینگ شرکت بازرگانی را انتخاب می کنیم:

کدینگ پیشفرض بازرگانی در نرم افزار سپیدار

در صورت انتخاب کدینگ پیش فرض سپیدار می توانیم تغییراتی را در آن به وجود بیاوریم مثلا حسابی را حذف و یا به آن اضافه کنیم. برای حذف آن روی حساب مورد نظر کلیک راست می کنیم و گزینه حذف را انتخاب می کنیم و برای اضافه کردن حساب روی گزینه جدید کلیک می کنیم و در قسمت نوع حساب یکی از گزینه های گروه، کل یا معین را انتخاب می کنیم و در قسمت کد با توجه به درختواره حساب ها با توجه به کد گروه حساب و یا  حساب کل و یا معین آن کد آخرین حساب را می بینیم و کد بعد از آن را وارد می کنیم. برای تعریف دستی حساب ها نیز به همین صورت عمل می کنیم یعنی روی گزینه حساب ها کلیک راست می کنیم و گروه حساب و حساب کل و معین خود را طبق کد بندی که وارد می کنیم تعریف می کنیم.

تعریف گروه حساب در نرم افزار سپیدار

ویژگی های حساب معین

کنترل ماهیت طی دوره:

بعضی از حساب ها مانند موجودی نقد و بانک یا موجودی صندوق به علت ماهیت بدهکاری که دارند همیشه یک مانده بدهکار دارند و نباید خلاف ماهیت شوند  اما ممکن است در بعضی مواقع مانده ما بستانکار باشد یعنی در بانک یا صندوق موجودی وجود نداشته است اما در سیستم برداشت ثبت کرده باشیم و مانده بستانکار شده باشد اما در حقیقت این امر امکان پذیر نیست و همچنین در حسابداری هم امکان پذیر نیست و نمی توانیم از مانده صفر یا منفی برداشتی داشته باشیم بنابراین سپیدار یک کنترلی انجام می دهد و ما را از موجودی منفی یا صفر مطلع می کند پس اگر می خواهید این کنترل برای شما فعال باشد تیک کنترل ماهیت طی دوره را فعال کنید.

تفصیلی پذیر:

درختواره حساب ها در سپیدار دارای چهار سطح گروه حساب، حساب کل، حساب معین و حساب تفصیلی می باشد. حساب های تفصیلی به علت شناور بودن در درختواره سپیدار نشان داده نمی شود. بعضی از حساب های معین نیازی به حساب تفصیلی ندارند بنابراین تیک تفصیلی را در این حساب ها غیر فعال می کنیم اما برای حساب هایی که نیاز است تفصیلی تعریف کنیم در این بخش تیک را برای آن حساب ها فعال می کنیم.

ارزی:

در سپیدار می توانیم سند های خود را هم به صورت ارزی و هم به صورت ریالی ثبت کنیم در این صورت تیک ارزی را در این قسمت فعال می کنیم.

پیگیری:

این بخش امکان گزارش گیری مضاعف برای یک سری حساب ها را به ما می دهد مثلا هنگامی که از حساب چک های دریافتنی نزد صندوق استفاده کنیم دوتا فیلد اضافه برای ما ایجاد می شود به اسم تاریخ پیگیری و شماره پیگیری، بنابراین یک کنترل مضاعفی می توانیم روی آن حساب داشته باشیم.

تسعیر پذیر:

برای حساب های ارزی می توانیم سند تسعیر ارز صادر کنیم که در دوره های پیشرفته این مورد آموزش داده می شود.

نحوه حذف کدینگ پیش فرض درختواره حساب ها

برای حذف کدینگ پیش فرض روی گوی سبز رنگ کلیک راست می کنیم و گزینه حذف کلیه حساب ها را می زنیم.

حدذف کدینگ حسابداری در نرم افزار سپیدار

نحوه کدینگ حسابداری به صورت دستی در نرم افزار سپیدار

ابتدا نوع حساب خود را که یکی از موارد گروه حساب، حساب کل یا معین می باشد را انتخاب می کنیم. اگر گروه حساب باشد نیازی به حساب سر شاخه ندارد اما اگر حساب کل یا معین باشد باید سر شاخه آن را انتخاب کنیم. سپس کد مورد نظر خود و عنوان حساب  را وارد می کنیم و ذخیره می کنیم.

تعریف حساب کل

فهرست حساب های تفصیلی

  • طرف حساب ها
  • تفصیلی سایر
  • قرارداد پیمانکاری
  • مرکز هزینه
  • سفارش خرید
  • حساب بانکی
  • صندوق
  • کارتخوان

ثبت سند کل در سپیدار

نحوه تعریف طرف حساب جدید

برای مثال برای تعریف طرف حساب جدید وارد ماژول شرکت و قسمت طرف حساب جدید می شویم و مانند تصویر زیر طرف حساب خود را تعریف می کنیم.

تعریف طرف حساب در نرم افزار سپیدار

ممنون که تا انتهای متن همراه ما بودید لطفا جهت حمایت از ما شبکه های اجتماعی زیر را دنبال کنید.

شبکه های اجتماعی حساب تیوب

درباره این ویدئو آموزشی

این ویدیو آموزشی در تاریخ ضبط و تهیه و در تاریخ آخرین تغییرات و ویرایش ها در آن صورت گرفته است، مدت زمان ویدیو 24 دقیقه میباشد.
این فیلم آموزشی جلسه فصل هفتم - قسمت چهارم این دوره آموزشی است؛ برای مشاهده این فیلم بر روی دکمه زیر کلیک کنید:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

اشتراک گذاری

آموزش های مرتبط

ویدیو
ویدیو
فهرست
فهرست
نظرات
نظرات
اشتراک
اشتراک