آشنایی با نرم افزار سپیدار

شماره: فصل هفتم - قسمت سوم
مدرس: بهنام رجبی
زمان: 20 دقیقه
view

دسته بندی: آموزش حسابداری

برای حمایت از ما ویدئو ها را در یوتیوب تماشا کنید

arrow-blue-down

معرفی نرم افزار سپیدار

با عرض سلام به همراهان خوب سایت حساب تیوب، در قسمت سوم از فصل هفتم آموزش حسابداری مقدماتی قرار داریم و در این جلسه می خواهیم به موضوع معرفی نرم افزار سپیدار بپردازیم؛ در این قسمت قصد آشنایی با ماژول حسابداری در نرم افزار سپیدار را داریم که اگر روی آن کلیک کنیم، زیر منو های آن نمایش داده می شود. اولین گزینه درختواره حساب ها است که در این بخش کدینگ های حسابداری را می توانید تعریف کنید.

آنشنایی با نرم افزار سپیدار بخش کدینگ حسابداری

در بخش بعدی یعنی سند حسابداری جدید می توانید اسناد حسابداری خود را ثبت کنید.

آشنایی با نرم افزار سپیدار بخش صدور سند حسابداری

تعریف چرخه حسابداری

در حسابداری چرخه حسابداری وجود دارد یعنی یک دوره کامل حسابداری از زمان شروع آن تا زمان پایان آن که شروع آن با سند افتتاحیه آغاز می شود، در اواسط سال اسناد طی دوره شرکت ثبت می شود و آخر سال سند اختتامیه ثبت می شود. در بین این سند ها مراحل دیگری طی می شود مثلا سند کل صادر می شود و سند های سود و زیانی ثبت می شود و تعدیلات زده می شود و مراحلی که باید در آخر سال انجام شود را انجام می دهیم که به این مراحل چرخه کامل حسابداری می گوییم چرخه ای که تمام حساب ها بسته می شود و وارد دوره مالی بعدی می شویم. برای انجام این چرخه حسابداری از ماژول های قسمت حسابداری استفاده می کنیم مثلا صدور سند تسعیر ارز، صدور سند کل، صدور سند افتتاحیه و اختتامیه، بستن حساب های سود و زیانی و گزارش تراز ها مواردی هستند که در پایان سال هنگام بستن دفاتر و بستن حساب ها از آن ها استفاده می کنیم.

تبدیل اسناد موقت به دائم

بخش تبدیل اسناد موقت به دائم که در پایان سال باید آن را انجام دهیم و اسناد را از حالت موقت به دائم تبدیل کنیم این بخش به طور خودکار این کار را برای ما انجام می دهد.

صدور سند تسعیر ارز

بخش صدور سند تسعیر ارز بخشی است برای شرکت هایی که به جز ریال با واحد پولی ارزی هم فعالیت می کنند. این قیمت ارز طی نوسانات بازار ممکن است کم و زیاد شود و شرکت دچار زیان و یا سود ارزی بشود که شناسایی این سود و زیان در بخش صدور سند تسعیر ارز امکان پذیر است.

صدور سند کل

در قسمت های قبلی گفته شد که اگر از نرم افزار حسابداری استفاده می کنیم می توانیم سند های خود را به صورت  تجمیعی و ماهانه بنویسیم و اکثر شرکت ها در پایان سال زمانی که اسناد قطعی شد دفاتر خود را می نویسند و یکی از مواردی که می توانیم در سپیدار از آن گزارش بگیریم، گزارش دفاتر است برای استفاده از این گزارش باید صدور سند کل را در حسابداری ثبت کنیم.

صدور سند اختتامیه و افتتاحیه

در چرخه حسابداری پایان سال باید تمامی اسناد حسابداری ترازنامه ای یا دائم خود را ببندیم و سال جدید با سندی به نام افتتاحیه دوره مالی جدید خود را باز کنیم که در قسمت صدور سند اختتامیه و افتتاحیه می توانیم این کار را به صورت اتوماتیک انجام دهیم.

اصلاح طبقه بندی حساب ها

از این ماژول برای اصلاح حساب های معین استفاده می شود مثلا اگر در ثبت یک سند از حساب معین خاصی استفاده می کردیم و می خواهیم آن را اصلاح کنیم از این بخش می توانیم انجام دهیم.

بستن حساب های سود و زیانی

بخش بستن حساب های سود و زیانی یکی دیگر از مواردی است که در پایان سال باید انجام شود، در واقع اسنادی که موقت یا سود و زیانی هستند باید مانده آن ها صفر شود و به حساب سود و زیان جاری تبدیل شوند در این بخش به صورت اتوماتیک می توانیم این کار را انجام دهیم.

تفصیلی سایر

حساب های تفصیلی که در قسمت های قبلی گفته شد و سطح چهارم کدینگ حسابداری هستند در قسمت تفصیلی سایر جدید تعریف می شوند.

مرور حساب ها

در قسمت مرور حساب ها می توانیم گزارش اسنادی که ثبت شده است را بگیریم این بخش در فصل های بعدی به طور کامل آموزش داده می شود.

مرور حسابها در نرم افزار سپیدار

گزارش تراز ها

در نرم افزار سپیدار براساس اطلاعاتی که در آن ثبت می کنید می توانید به صورت اتوماتیک از بازه زمانی دلخواه خود و همچنین در سطح حساب های کل، معین، تفصیلی و … گزارش تراز دو ستونی، چهار ستونی، شش ستونی، هشت ستونی بگیریم.

گزارش ترازها در نرم افزار سپیدار

گزارش دفاتر

در قسمت گزارش دفاتر می توانید گزارش دفاتر کل و معین را بر اساس بازه زمانی مورد نیاز خود بگیرید.

گزارش دفاتر در نرم افزار سپیدار

ممنون که تا انتهای متن همراه ما بودید لطفا شبکه های اجتماعی زیر را دنبال کنید تا از آخرین اخبار آموزشی حساب تیوب مطلع شوید.

شبکه های اجتماعی حساب تیوب

درباره این ویدئو آموزشی

این ویدیو آموزشی در تاریخ ضبط و تهیه و در تاریخ آخرین تغییرات و ویرایش ها در آن صورت گرفته است، مدت زمان ویدیو 20 دقیقه میباشد.
این فیلم آموزشی جلسه فصل هفتم - قسمت سوم این دوره آموزشی است؛ برای مشاهده این فیلم بر روی دکمه زیر کلیک کنید:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

اشتراک گذاری

آموزش های مرتبط

ویدیو
ویدیو
فهرست
فهرست
نظرات
نظرات
اشتراک
اشتراک