میثاق فزونی منافع بر مخارج

شماره: فصل پنجم - قسمت سیزدهم
مدرس: بهنام رجبی
زمان: 9 دقیقه
view

دسته بندی: آموزش حسابداری

برای حمایت از ما ویدئو ها را در یوتیوب تماشا کنید

arrow-blue-down

با عرض سلام به کاربران عزیز مجموعه حساب تیوب،  در قسمت سیزدهم از فصل پنجم آموزش حسابداری مقدماتی قرار داریم و در این جلسه می خواهیم به موضوع میثاق فزونی منافع بر مخارج بپردازیم.

تعریف میثاق فزونی منافع بر مخارج

هدف اصلی حسابداری، ارائه گزارشات است، گزارشاتی که برای استفاده کننده گان مفید هستند و به تصمیم گیری آن ها کمک می کنند؛ اما گاهی اوقات تهیه بعضی گزارشات سخت، زمان بر و پر هزینه است؛ گاهی آنقدر پر هزینه است که تهیه آن گزارش با توجه به هدف استفاده از آن به صرفه نیست. میثاق فزونی منافع بر مخارج می گوید، در شرایطی که تهیه گزارش به صرفه نیست، توجیهی ندارد که آن گزارش را تهیه و ارائه دهیم. رویکرد این میثاق به  این شکل است که ما قبل از تصمیم بر هر اقدامی در بخش حسابداری باید منافعی آتی آن اقدام و هزینه های آن را محاسبه و در صورت مقرون به صرفه بودن آن را انجام دهیم.

مثال یک:

فرض کنید شرکتی در موقعیتی قرار دارد که نیاز به خرید تجهیزات پیشرفته دارد. این تجهیزات هزینه های قابل توجهی دارد، اما با اجرای آن، عملکرد شرکت بهبود می یابد و درآمد افزایش می یابد. در این موقعیت، میثاق فزونی منافع بر مخارج می تواند تاثیر گذار باشد. اگر منافع حاصل از استفاده از تجهیزات جدید بیشتر از هزینه های آن باشد، انتخاب خرید تجهیزات جدید به عنوان یک طرح مقرون به صرفه و مناسب می تواند مطرح شود.

مثال دو:

یک شرکت فکر می کند که بهتر است به یک سیستم حسابداری مدرن و پیشرفته ارتقاء یابد. این ارتقاء نیازمند سرمایه گذاری مالی قابل توجهی است. اما با استفاده از سیستم حسابداری بهتر، اطلاعات مالی دقیق تر و به موقع تهیه می شوند که می تواند در تصمیم گیری های استراتژیک و مدیریتی موثر باشد. اگر منافع اطلاعات دقیق و به موقع از هزینه های ارتقاء سیستم حسابداری بیشتر باشد، ارتقاء به سیستم جدید مطرح می شود.

مثال سه:

یک شرکت می خواهد تیم خود را توسعه دهد و برای افزایش تولیدی و ارائه خدمات بهتر به مشتریان، تعداد کارکنان خود را افزایش می دهد. این تصمیم با افزایش هزینه های حقوق و دستمزد مرتبط است. اما اگر با افزایش تولید و بهبود خدمات به مشتریان، درآمد شرکت نیز افزایش پیدا یابد، این تصمیم ممکن است با اصل میثاق فزونی منافع بر مخارج هماهنگ شود.

ممنون که تا انتهای این آموزش همراه ما بودید از شما دعوت می کنم در شبکه های اجتماعی زیر ما را همراهی کنید.

درباره این ویدئو آموزشی

این ویدیو آموزشی در تاریخ ضبط و تهیه و در تاریخ آخرین تغییرات و ویرایش ها در آن صورت گرفته است، مدت زمان ویدیو 9 دقیقه میباشد.
این فیلم آموزشی جلسه فصل پنجم - قسمت سیزدهم این دوره آموزشی است؛ برای مشاهده این فیلم بر روی دکمه زیر کلیک کنید:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

اشتراک گذاری

آموزش های مرتبط

ویدئو
ویدئو
فهرست
فهرست
نظرات
نظرات
اشتراک
اشتراک