انواع حسابداری

شماره: فصل اول - قسمت چهارم
مدرس: بهنام رجبی
زمان: 27 دقیقه
view

دسته بندی: آموزش حسابداری

برای حمایت از ما ویدئو ها را در یوتیوب تماشا کنید

arrow-blue-down

با عرض سلام خدمت همراهان سایت حساب تیوب در این بخش در قسمت چهارم از فصل اول آموزش حسابداری مقدماتی میخواهیم به انواع حسابداری بپردازیم. قبل از شروع توضیحات یک تعریف کوتاهی از حسابداری داشته باشیم.

تعریف حسابداری

حسابداری آرشیو اطلاعاتی است که اطلاعات مالی یک سازمان در آن شناسایی، ثبت و تجزیه و تحلیل شده است و در نهایت در قالب گزارشات کاربردی  و قابل فهم به استفاده کنندگان ارائه می شود.

تعریف حسابداری

دو نکته مهم در حسابداری

 • شیوه و روش حسابداری در تمام شرکت ها یکسان است.
 • استانداردهای حسابداری در تمامی شرکت ها یکسان است.

انواع روش های حسابداری در شرکت ها

حسابداری با توجه به نیاز کسب و کار ها با الگو ها و متد های گوناگونی اجرا میشود، روش و استاندارد های حسابداری در همه موسسات یکسان است اما هرچقدر موسسات بزرگتر شوند، نیاز های تخصصی حسابداری آنها نیز بیشتر میشود.

انواع حسابداری

حسابداری مالی

تهیه گزارشات از موجودی نقد سازمان، ورود و خروج پول و میزان نقدینگی سازمان به مدیران در جهت تصمیم گیری مدیران و یا استفاده کنندگان برون سازمانی در موسسات بزرگ جریان ورود و خروج پول بسیار زیاد است و کنترل ورود و خروج و تهیه گزارشات و کنترل نقدینگی شرکت امری بسیار مهم است. تصمیمات بزرگ شرکت وابسته به میزان نقدینگی آن است لزا حسابداری مالی برای کنترل این موارد به وجود آمده است.

حسابداری مالی

حسابداری مدیریتی

تجزیه و تحلیل و تهیه اطلاعات مالی در قالب گزارشات گوناگون کاربردی در سطوح مختلف در جهت تصمیم گیری و برنامه ریزی مدیران سازمان ها؛ حسابداری مالی به صورت تخصصی به جریان نقدی پرداخته است؛ حسابداری مدیریت دید کلی به گزارشات دارد .

حسابداری مدیریت

حسابداری بهای تمام شده

به محاسبه بهای تمام شده کالا و خدمات فروش رفته به مشتریان می پردازد. به عنوان مثال محصولی خریداری شده و به فروش رفته است، محاسبه سود این محصول فروخته شده به طور تخصصی در حسابداری بهای تمام شده انجام می شود.

حسابداری بهای تمام شده

حسابرسی

حسابرسی در موسسات به 2 دسته تقسیم میشود:

حسابرسی داخلی

بازرسی، رسیدگی، ارزیابی و ارائه گزارش و توصیه های حرفه ای از فرآیند حسابداری و کنترل های داخلی و سازمان ها می باشد.

حسابرسی مستقل

رسیدگی و ارزیابی و صحت سنجی اسناد و مدارک مالی توسط اشخاص خارجی، در جهت تهیه گزارشات درون سازمانی مانند مدیریت، سهامدارن و مشاوران و برون سازمانی مانند سرمایه گذاران و بانک

حسابرسی

حسابداری مالیاتی

این نوع حسابداری در سازمان های بزرگ بیشتر دیده می شود، در این سازمان ها یک نفر به صورت اختصاصی بر روی فعالیت های مالیاتی تمرکز دارد تا سازمان درگیر جرائم مالیاتی سنگین نشود. حسابداری مالیاتی علاوه برداشتن دانش حسابداری بر دانش مالیات نیز باید تسلط داشته باشد.

حسابداری مالیاتی

سیستم های اطلاعات حسابداری

سیستم های اطلاعات که اصطلاحا آن ها را با نرم افزارهای حسابداری می شناسیم توسط افراد و شرکت های مختلفی در ایران و جهان توسعه داده شده اند، به شاخه ای از حسابداری که حسابدار در بخش مدیریت این سیستم ها در سازمان ها و یا در بخش توسعه و بروز رسانی آن مشغول هستند و تخصصی ترکیبی از نرم افزار حسابداری و حسابداری دارند، می گویند.

سیستم های اطلاعات حسابداری

حسابداری قانونی

حسابداری قانونی، حقوقی و یا قضایی شاخه ای از حسابداری است که درآن افراد به بازرسی و رسیدگی به شرکت هایی که در آن ها تخلفات قانون رخ داده است می پردازند، مواردی مانند اختلاس، کلاهبرداری موضوعاتی هستند که حسابداران قانونی در سازمان ها به آن ها رسیدگی می کنند و به افرادی که در این سازمان ها فعالیت می کنند حسابداران قانونی گفته می شود.

حسابداری قانونی

حسابداری عمومی

حسابداران عمومی معمولا حسابداران مستقل ویا موسسات ارائه دهنده خدمات حسابداری، حسابرسی، مالیات می پردازند، حسابداران عمومی با توجه به نوع فعالیتشان که با انواع شرایط، نیازها و کسب و کارها روبرو هستند نسبت به حسابداران خصوصی تجربه و دانش بالاتری دارند. حسابداران عمومی برای یک موسسه یا ارگان خاصی کار نمی کنند آن ها برای یک موسسه که زمینه فعالیت آن خدمات حسابداری است کار می کنند و بنابه درخواست مشتریان حسابدار عمومی به شرکت های مختلف اعزام می شود.

حسابداری عمومی

حسابداری دولتی

در این حوزه حسابداران بخش دولتی به بررسی و ارزیابی ارگان های دولتی می پردازند، حسابداری دولتی نسبت به بخش خصوصی روش ها و رویه های خاص خود را دارد و حتی در بخش هایی در نوع ثبت رویداد ها نیز متفاوت است. حسابداران این حوزه با توجه به تسلط خود در بخش دولتی خدمات گوناگونی را ارئه می دهند.

حسابداری دولتی

حسابداری بین المللی

برخی سازمان ها با توجه به نوع فعالیت ممکن است در چند کشور گوناگون فعالیت داشته باشند و فعالیت آن ها محدود به یک کشور نمی باشد در این صورت باید از مشاوره و خدمات حسابداران بین الملل که به استاندارد های گزارش گری مالی که درIFRS درج شده است تسلط داشته باشند. این نوع حسابداری برای سازمان هایی که فقط در یک کشور فعالیت دارند، کاربردی ندارد.

حسابداری بین الملل

در این قسمت به موضوع انواع حسابداری به طور کامل پرداختیم از همراهی شما عزیزان ممنون ایم در جلسات بعدی با ما همراه باشید.

درباره این ویدئو آموزشی

این ویدیو آموزشی در تاریخ ضبط و تهیه و در تاریخ آخرین تغییرات و ویرایش ها در آن صورت گرفته است، مدت زمان ویدیو 27 دقیقه میباشد.
این فیلم آموزشی جلسه فصل اول - قسمت چهارم این دوره آموزشی است؛ برای مشاهده این فیلم بر روی دکمه زیر کلیک کنید:

نظرات

18 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • میشه یه گواهی بدین برای اتمام دوره تا برای رزومه بتونیم استفاده کنیم.

  پاسخ
  • سلام کاربر گرامی
   درآینده حتما گواهینامه هخای گوناگونی ارائه خواهیم داد.
   سپاس از همراهی شما

 • زهرا
  2024-04-07 13:12

  عالی بود جامع و کامل و مختصر و مفید
  خیلی قشنگ و تروتمیز مطلب و بیان میکند کامل آدم متوجه میشه

  پاسخ
 • الناز رستمی
  2024-02-05 13:31

  بسیار مفید و کاربردی . خداقوت به شما

  پاسخ
 • اصغر خانی
  2023-12-25 09:56

  با سلام خدمت مهندس رجبی . قسمت های یک الی چهار فصل اول راگوش دادم و استفاده کردم خیلی عالی بود حتمآ بقیه آموزشها را هم گوش خواهم داد به سهم اندک خودم از جنابعالی و هکارانتون تشکر می کنم انشاءالله در این مسیر بیش از پیش موفق باشید .

  پاسخ
 • مهدیس
  2023-08-29 13:55

  سلام این انواع حسابداری که نام بردید زیر شاخه های خود حسابداری هستن؟ ینی برا تعیین رشته در دانشگاه باید یکی از زیر شاخه هاشو انتخاب کنیم؟

  پاسخ
  • سلام مهدیس عزیز
   بله، تمامی انواع حسابداری ذکر شده در ویدیو، زیر شاخه حسابداری هستند، اما فکر نمیکنم تمامی انواع آن در دانشگاه به عنوان گرایش قابل انتخاب باشند.
   سپاس از همراهی شما

 • خسته نباشید واقعا آموزش هاتون برا منی که دانشجو هستم خیلی بدرد میخوره ای کاش ی ویدیو مخصوص حسابداری بهای تمام شده که تمام مطالب رو توش آموزش میده تهیه می کردید چون خیلی در بهای تمام شده مشکل دارم تشکر میکنم بایت سایت خوبتون

  پاسخ
 • فاطمه دولتی
  2023-08-28 17:12

  بسیار مفید و عالی سپاس

  پاسخ
 • مصطفی
  2023-08-28 17:11

  سلام وقت بخیر
  آموزشتون عالی بود

  پاسخ
 • احمد
  2023-08-28 17:09

  آموزشهایتان بسیار عالی هستند موفق و پیروز باشید

  پاسخ
 • فرزانه
  2023-08-28 16:35

  با سلام و خداقوت من هنوز آموزشهای حسابداریتونو ندیدم اما آموزش های سپیدارتون و در سایت دیگه دیدم و تو شرکتی که کار میکنم خیلی بدردم خورد و جواب خیلی سوالامو گرفتم مرسی که وقت میزارید و آموزش های با کیفیت ضبط می کنید

  پاسخ
  • سلام فرازنه عزیز
   ممنونم از نظر مثبتتان
   خوشحالم که ویدیو های آموزشی برای شما مفید بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

اشتراک گذاری

آموزش های مرتبط

ویدئو
ویدئو
فهرست
فهرست
نظرات
نظرات
اشتراک
اشتراک