از پایین صفحه شروع کن…

growth

07 مهر 1402 – رشد کسب و کار

امروز داشتم به چند مسئله در مورد فعالیت در فضای مجازی فکر میکردم، گفتم چند تاشو برای شما هم بنویسم، شاید براتون جالب باشه…

فعالیت در فضای دیجیتال مدل های متفاوتی داره، هر کسب و کاری با توجه به پتانسیل و دانش و ماهیت کالا یا خدمات خودش، زمینی رو انتخاب میکنه که بتونه بیشترین بازدهی رو بگیره؛ بعضی از کسب و کار ها شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام، تلگرام که در ایران مرسوم تر هستن رو انتخاب میکنن، بعضی هم به سراغ شبکه های اجتماعی کمتر شناخته شده در ایران مثل یوتیوب میرن؛ برخی هم فعالیت در قالب یک وبسایت رو ترجیح میدن.

  • اما سوال اینجاست، کدوم یک از این پلتفرم ها برای فعالیت یک کسب و کار مناسب هست؟

باید بگم، پاسخ این سوال نسبی هست؛ بستگی به بازار هدف هر کسب و کار، بودجه بازاریابی، مخاطب هدف و بسیاری پارامتر های دیگه داره که اگر قرار باشه تصمیم درستی گرفته بشه، باید این پارامتر ها بررسی بشه.

اما شخصا، با فرض بر اینکه علاقه به راه اندازی کسب و کاری داشته باشم و هنوز تصمیم نگرفته باشم که چه کسب و کاری رو شروع کنم و چه محصولی به بازار ارائه بدم، اولویتم شروع کسب و کاری هست که در قالب وبسایت و در فضای گوگل قابل فعالیت باشه.

  • شاید بپرسید چرا؟ شروع یک کسب و کار در قالب وبسایت خیلی دردسر داره و هزینه بالایی هم داره.

بله درست هست، ولی در کنار معایب، مزایایی هم داره که، به نظر من کفه مزایا خیلی به معایب اون سنگینی میکنه؛ حالا چه مزایایی؟ در پست بعدی بهتون میگم…

running

23 شهریور 1402 – خبر های خوب 2

خوشبختانه همزمان با حل مشکلات وبسایت (تقریبا 70% حل شده)، کم کم تعداد کاربر های استفاده کننده از دوره ها در حال افزایش هست و این برای من خیلی روحیه بخشه؛ اما از همه مهمتر فید بک ها و نظرات شما همراهان عزیز هست که تقریبا تک تکشون رو میخونم و برای ادامه راه روحیه ای مضاعف بهم میدن.

یک اتفاق خوبی هم که در این مدت افتاد، تولید محتوا و کار بر روی پاور ها و ضبط ویدیو ها داره برام به یک روتین تبدیل میشه و کم کم دارم از برنامه انتشار ویدیو ها جلو می افتم، که اتفاق بسیار خوبیه؛ این یعنی اگر همین فرمون رو برم جلو به صورت منظم هفته ای 2 تا ویدیو خواهیم داشت.

تقریبا 3 ماهی از شروع تولید محتوا میگذره و با وجود تمامی مشکلاتی که بهشون برخوردم، به نظرم روند رشد و استقبال کاربر ها از دوره های تولید شده کانال یوتیوب، روند خوبی بوده، امیدوارم این روند ادامه دار باشه و دوستان و همراهان بیشتری در این مسیر من رو همراهی کنند.

google

10 شهریور 1402 – خبر های خوب

از یادداشت قبلی تقریبا 20 روزی میگذره، اتفاقات خیلی زیادی افتاده و خداروشکر اکثر اتفاق ها خوب بوده…

بعد از کلی تحقیق و کلنجار بالاخره اکثر مشکلات ایندکس گوگل رو حل کردم 🙂 چالش خیلی سختی بود اما خوشحالم که در نهایت تمامی تلاش ها نتیجه مثبتی داشت.

از برنامه ضبط هم بخوام بگم، دارم به یک روتین خوبی میرسم و کم کم دارم در تهیه محتوا ها منظم میشم و مثلا الان چند قسمتی جلو جلو ضبط کردم و در حال تهیه پاور برای  قسمت های جدید هم هستم.

تو این مدت داشتم به ساخت یک برنامه پادکست هم فکر میکردم، یک برنامه پادکست ساده که در فایل های صوتی حداکثر 10 دقیقه ای به یک سری سوالات پر تکرار در حوزه حسابداری پاسخ بده؛ (البته فعلا ایده کاملی ندارم و به قول یکی از دوستان دارم بلند بلند فکر میکنم) اگر کمی از برنامه ضبط دوره حسابداری و مالیات جلو بیوفتم حتما حتما بیشتر زمان میذارم و ایده پادکست رو عملی میکنم.


( راستی داشتم یادداشت های قبلی رو داخل همین صفحه میخوندم، دیدم کلی غلط تایپی و جملات عجیب غریب نوشتم :)) بچه ها من این یادداشت هارو خیلی سریع مینویسم و اکثر اوقات، زمانی که بعد چند ساعت میخوام از پشت سیستم پاشم اینارو مینویسم برای همین در اوج خستگی هستم و بابت غلط املایی ها و جملاتی که شاید از نظر دستوری مشکل دارن منو ببخشید، (حوصله هم ندارم برم درستشون کنم) بیشتر به اصل موضوع بپردازید )

chill

19 مرداد 1402 – نمیدونم

خیلی وقت بود که اینجا یادداشتی ننوشتم، خبر جدیدی نداشتم؛ دوره آموزش حسابداری داره کار هاش انجام میشه و درحال ضبط هست؛ مشکلاتی که حساب تیوب با ایندکس گوگل داشت، متاسفانه همچنان مشکلات وجود دارن و من در حال پیگیریشون هستم.

از فرایند ضبط هم بخوام بگم، قسمت مربوط به ساختن فایل های پاور پوینت با اون جزییاتی که من دارم روشون کار میکنم واقعا ساخت و زمان بر هست، برای همین شاید دلیل اصلی کندی و انتشار ویدیو ها همین پاور پوینت ها باشه.

ساخت یک فایل پاور پوینت با موضوع آموزشی، هم نیاز به تحقیقات محتوایی داره و هم نیاز به ایده پردازی برای پیاده سازی اون آموزش ها اونطوری که میخوای، همزمان انجام دادن این 2 تا واقعا کار سختی هست و تمرکز بالایی میخواد؛ البته با کمی تمرین و تکرار این موضوع راحت تر میشه. 🙂

keep-going

27 تیر 1402 – فصل جدید

این ماه به دلیل شلوغی کاری که طبیعتا برای همه حسابدار ها اتفاق میوفته، خیلی کم تونستم به تهیه و ضبط محتوا بپردازم و اکثر زمانم  در حساب تیوب رو به حل مشکلات اختصاص دادم، که  خوشبختانه، موفق شدم اکثر مشکلات رو حل کنم و مشکلات باقی مانده هم حل خواهد شد.

نوشتن این یادداشت خیلی برام جالبه، چون تاریخ یادداشت قبلی رو دیدم، و متوجه شدم 1 ماه از تاریخش گذشته و من اینقدر شلوغ بودم که اصلا متوجه گذر زمان نشدم !

همین اتفاق باعث شد کمی به خودم بیام و به این فکر بیافتم که باید حجم کاری روزانه رو کم کنم و کمی هم زندگی کنم 🙂

برای همین، تصمیم گرفتم حساب تیوب رو به عنوان یک پروژه جانبی ادامه بدم و زمان کمتری به اون اختصاص بدم.

هدم این هست تا آخر امسال دوره های مقدماتی حسابداری و مالیات و حداقل 5 دوره پیشرفته حسابداری روتکمیل کنم، و به نظرم به این هدف خواهم رسید.

problem

27 خرداد 1402 – چالش های پیش بینی نشده

معمولا برنامه ریز بلند مدت خوبی ام؛ اگر مشخص کنم آخر ماه یا سال باید این کار ها انجام شده باشه، انجامشون میدم.

اما اصلا برنامه ریزی روزانه خوبی ندارم.

  • یک روز کلا فیلم یا سریال میبینم :))
  • یک روز کلا میخوابم :((
  • اگر رو مود کار باشم، 7 روز پشت هم روزی 18 ساعت کار میکنم.

کلا تعادل و نظم خاصی ندارم، حس هر کاری رو داشته باشم انجام میدم و البته این مدل کار کردن رو دوست دارم.

تنها چیزی که میتونه عصبیم کنه؛ مشکلات پیش بینی نشده ای هست که راه حل رفعشون هم نمیدونم و این خیلی اذیت کننده هست.

از 13 خرداد تا الان 15 قسمت آماده و بخشی از اونارو در سایت انتشار دادم اما آقای گوگل به دلیلی که نمیدونم، هیچ کدوم از قسمت هارو ایندکس نکرده و این خیلی رو مخم رفته :/

13  خرداد 1402 – پایان طراحی و شروع تولید محتوا

امروز خوشحالم چون بالاخره تونستم کار طراحی وبسایت و کارهایی که باید قبل شروع حساب تیوب اجرا میکردم رو انجام بدم، در یک پروسه 73 روزه با تمام مشغله ای که داشتم، تونستم تقریبا با میانگین روزی 1:30 ساعت کار روزانه، حساب تیوب رو به اینجا برسونم، اوایل کار واقعا سخت تر بود، اما همینطور که جلو میرفتم، ادامه کار راحت تر و مشخص تر میشد.

حالا که کار طراحی تمام شد، از همین فردا دست به کار میشم و تمرکزم رو روی تولید محتوا میذارم، پیشبینی من اینه تا تاریخ 2 ماه از امروز حداقل 6 فصل از دوره مقدماتی حسابداری ضبط و منتشر شده باشد.

22 اردیبهشت 1402 – سرعت

امروز خوشبختانه تونستم صفحه های آموزش حسابداری مقدماتی و دوره های حسابداری پیشرفته رو تکمیل کنم، خیلی وقت بود، درگیرشون بودم و بالاخره تمومشون کردم.

این چند روزه درگیر جزییات و ظرافت های طراحی وبسایت بودم؛ دوست دارم ظاهر سایت در عین سادگی برای کاربر ها جذاب و روان باشه، به عنوان یک مدرس حسابداری که تخصص اصلیم طراحی سایت و گرافیک نیست و از سر ذوق طراحی میکنم، دیگه هر هنری داشتم، پیاده کردم.

امیدوارم کاربرها خوششون بیاد 🙂

15  اردیبهشت 1402 – ساختن و تکامل

همیشه ساختن یک چیز برام خیلی سخت بوده، اما تکمیل اون راحت و لذت بخش بوده، شرایط الان حساب تیوب کم کم داره وارد فاز دوم میشه، برنامه ریزی ها داره تکمیل میشه و ساخت فرایند ها داره به اتمام میرسه، حالا باید سعی کنم این چیزی که بنا شده رو هی بهتر و بهتر کنم تا به نقطه ای برسه که قابل ارائه باشه.

8  اردیبهشت 1402 – نحوه ضبط دوره ها

چند روز پیش با یکی از دوستان در حال پیاده روی بودیم و داشتیم در مورد ضبط دوره های آموزشی بحث میکردیم؛ یکی از موضوعاتی که من شخصا کمی باهاش مشکل دارم، جلو دوربین ضبط کردن دوره هست، قبل تر در دوره پیشرفته نرم افزار فروشگاهی دشت این کار رو انجام دادم و البته دوستانی که از دوره استفاده کردن، نظر مثبتی داشتن.

اما خب به صورت کلی، آدم درون گرایی هستم، اغلب دوست دارم یه گوشه سرد، ساکت و تاریک با یه فنجون چای یا قهوه تلخ بشینم و کارمو انجام بدم و با هیچ کس هم حرفی نزنم :))

از کانون توجهات بودن خیلی خوشم نمیاد اما متاسفانه کار تدریس دقیقا نقطه مقابل این موضوع هست و در جلساتی که با کسب و کار های مختلف داریم و معمولا من به عنوان مشاور و یا مدرس حاضر میشم؛ مجبورم در جمعی صحبت کنم و نکاتی را ارائه بدم. (البته در ارائه مطالب مشکلی ندارم اما تمایلم اینه یه گوشه بشینم و به حرف های بقیه گوش بدم و تحلیل کنم)

همه این حرف هارو زدم که به این نکته برسم، الان سر یه موضوعی موندم، دوره آموزش حسابداری رو فقط اسکرین رکورد بگیرم و یا ترکیبی از چهره و اسکرین رکورد ؛ فعلا تصمیمی نگرفتم…

2  اردیبهشت 1402 – تشخیص عمق

علم حسابداری، علم عجیبیه، یک زنجیر رو در نظر بگیرید، اگر هر حلقه اون رو یک موضوع علم تصور کنیم، یکی از اون حلقه ها میشه  علم حسابداری و حلقه های اطراف حسابداری؛ رو میتونیم، علم مدیریت، علم اقتصاد، علم کسب و کار، علم بازاریابی، علم حقوق، علم مالیات و… در نظر گرفت.

در واقع یک حسابدار همزمان که در محدوده حسابداری فعالیت میکنه، مجبوره کمی هم به دیگر علوم سر بزنه و اطلاعات کسب کنه.

در این نقطه الان من به چالش برخوردم، چون دوست دارم دوره آموزش حسابداری ای که ضبط میکنم، کاربردی باشه و کمی هم از دیگر موضوعات داخلش ترکیب بشه، اما نمیدونم چقدر؟

در واقع نمیدونم تا چه حد موضوعات رو ترکیب کنم که هم زیاده روی نشده، هم از موضوع اصلی که حسابداری هست منحرف نشیم و هم مطالب کامل و کاربردی باشه !

پیدا کردن مرز این موضوعات کار سختی عه و من در تلاش هستم تا این مرز رو پیدا کنم، امیدوارم ایده ترکیب موضوعات مرتبط با حسابداری در دوره مقدماتی، چیز خوبی از آب در بیاد 🙂

29 فروردین 1402 – ایجاد تفاوت

سرفصل ها دارن بهتر و کامل تر میشن، یک دوره آموزشی خوب، باید ویژگی های مختلفی داشته باشه، مثلا از نظر محتوایی کامل و با ترتیب سرفصل های درست باشه، در عین کامل بودن، زیاده روی نکنه و خسته کننده نباشه؛ مخصوصا درس حسابداری که خودم هم وقتی ویدیو های آموزشی بعضی همکاران عزیز رو میبینم، وسط ویدیو به خودم میام و میبینم 10 دقیقه داشتم به خاطره سفر پارسال فکر میکردم.

متاسفانه تکراری بودن و خسته کننده بودن درس حسابداری، کانسپتی هست که اکثر مدرسین پذیرفته ان و در جهت برطرف کردن اون، تلاشی نمیکنن، اما به نظر من میشه تا حدی از این موضوع جلوگیری کرد، اینجا بود که تصمیم گرفتم یک تفاوت ایجاد کنم و یک دوره آموزشی با سبکی جدید ضبط کنم، تا ویدیو ها در عین آموزشی بودن، کمی هم جنبه سرگرم کننده داشته باشن تا مخاطبین با علاقه بیشتری ویدیو ها رو دنبال کنند.

احساس گم شدن

25 فروردین 1402 – گم شدگی

امروز 25 فروردینه و تقریبا 23 روز از استارت رسمی کار گذشته، طراحی وبسایت حدودا 50% تکمیل شده، فرایند ضبط و تدوین ویدیو ها تست شده و البته به نظرم هنوز جای کار برای بهتر شدن داره، چند تا تجهیزات جدید برای ضبط هم خریداری کردیم.

اما چالش اصلی این روزهای من، تهیه و تدوین سرفصل های دوره مقدماتی حسابداریه، با تقریبا 4 سال سابقه تدریس و مشاوره به شرکت های حوزه بازرگانی و تولیدی و پیمانکاری و مطالعه کلی کتاب و بررسی دوره های آموزشی دیگر مدرسین عزیز و دریافت مشاوره و مشورت از دوستان فعال و سرشناس در این حوزه و در عین حال شخصیت کمال گرای من که همیشه دوست دارم بهترین رو بسازم یا هیچی نسازم؛ هنوز نتونستم سرفصل های دوره مقدماتی رو کامل کنم، هدفم این هست که دوره واقعا کامل باشه، تا هرکس که این دوره را تماشا میکنه، بتونه با پایه علمی قوی بالا در حسابداری بالا بیاد، اما همزمان ترسم اینه که خیلی کامل بودن و طولانی شدن دوره اثر منفی بذاره و بدتر هنرجو هارو از حسابداری دلسرد کنه، پیدا کردن مرز بین این دو این روز ها برام خیلی سخت و کمی پیچیده شده، اما ناامید نمیشم و با قدرت بیشتر ادامه میدم…

برنامه ریزی

10 فروردین 1402 – انگیزه قوی و برنامه ریزی

ایده اولیه شکل گرفت و برنامه ریزی برای دوره ها و طراحی سایت آغاز شد…

3 فروردین 1402 – تولد حساب تیوب

در فروردین سال 1402 سرانجام ایده اصلی حساب تیوب شکل گرفت و این مجموعه رسما کار خود را آغاز کرد، حساب تیوب با هدف اصلی تولید محتوا با کیفیت در جهت آماده سازی دانش پذیران برای ورود به بازار کار و یا رشد فردی حسابداران کشور، در راستای ارتقای شغلی و ارائه خدمات با کیفیت بیشتر و بهتر برای کسب و کار ها رسما کار خود را آغاز نمود.